Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kréta

31. 1. 2010

KRÉTA

údaje: www.wikipedia.cz

Kréta je největší řecký ostrov ve Středozemním moři zahrnující čtyři řecké prefektury - Iraklion, Chania, Rethymnon a Lasithi. Podle starořeckých mýtů je Kréta považována za místo zrození Dia - vládce olympských bohů. Hlavní město je Iraklion, dalšími významnějšími městy jsou Chania, Rethymnon a Ágios Nikólaos, která zároveň představují centra jednotlivých prefektur.

 

Geografické údaje

Nejužší místo soutěsky Samaria měří pouhých 2,5 m.
Topografická mapa Kréty

Rozloha ostrova je 8261 km². Ze severu ho omývá Krétské moře (jižní část Egejského moře) a z jihu Libyjské moře. Kréta je hornatý ostrov, nejvyšší hora Psiloritis v pohoří Idi Ori má 2456 m n. m., druhá nejvyšší hora Páhnes v pohoří Levka Ori má 2453 m n. m. Severní pobřeží je pozvolné, na jihu však je strmé a jsou tam útesy. Krétu tvoří vápencová kra, která byla vytvořena při stejném vrásnění jako Balkánské pohoří. Výjimku tvoří Mesarská nížina, která je největší v celém Řecku. Na Krétě je poměrně sucho, za rok tu spadne jenom 500 mm srážek, většina z nich v zimě. Teploty i v zimě zřídkakdy na pobřeží klesají pod 10 stupňů, zatímco na horách může ležet sníh ještě v květnu. Zemědělství je zde zastoupeno hlavně pěstováním oliv, ale také vinné révy a dalšího ovoce a zeleniny.

Historie

Mínojský palác Knóssos
Podrobnější informace naleznete v článku Invaze na Krétu.

V době neolitu, tj. v 3. a 2. tisíciletí př. n. l., byla Kréta jedním z center velmi vyspělé mínojské civilizace. Ta po sobě zanechala ruiny svých paláců, z nichž největší je Knóssos. Znalost výroby bronzu, rozvoj hrnčířství a kovotepectví, obchodní styky způsobily, že se mínojská civilizace rozvinula ve významnou námořní velmoc. Původní písmo minojců zatím nebylo zcela rozluštěno. Někdy mezi lety 1470 až 1450 př.n.l. říše náhle zaniká. Spekuluje se o následcích erupce sopky Thera (Santorini)kolem roku 1550 př.n.l., silném zemětřesení v uvedených letech. Po pádu této civilizace, která na Krétě žila přes 1500 let, se ostrova postupně zmocňovaly jiné kultury - mykénská, dórská. V roce 67 př.n.l. ovládli ostrov Římané -Římská říše, za níž ostrov poměrně prosperoval, ačkoliv se dostal do periferie dění. V letech 395-823 a 964-1204 vládla ostrovu říše Východořímská, později Byzantská, v mezidobí roků 823-961 ostrov ovládli Arabové. Od konce r. 1204 město spravovala Benátská Republika, dále pak r. 1669 Osmanská říše po 22 letém obléhání dobyla Heraklionu. V 19. století probíhal boj za připojení Kréty k Hellénskému království, v roce 1898 dostal ostrov díky intervenci Velké Británie vlastní samosprávu (tehdy klesl podíl muslimů z asi 45% na 11%), roku 1913 byl ostrov oficiálně podstoupen Řecku. Díky smlouvě z Lausanne byl i zbytek muslimské populace repatriován do Turecka, ačkoliv to de fakto byli místní islamizovaní Kréťané. V roce 1941 byl ostrov obsazen nacisty při první parašutistické výsadkové vojenské akci v dějinách, ale nacisté při této vzdušné operaci utrpěli poměrně značné ztráty asi 4-7,000 vojáků. Po osvobození byl ostrov navrácen Řecku a dodnes je jednou z nejosobitějších oblastí Řecka s vlastním dialektem a uvědoměním.

Památky a turistické cíle

  • Samaria – nejdelší soutěska v Evropě
  • Górtys – první evropský zákoník vytesaný do kamene
  • Spinalónga – ostrovní pevnost chránící přístav Elounda
  • Rethymno - přístav v benátském slohu
  • Vai - jediná palmová pláž na Krétě
  • Ierapetra - největší osada na jižním pobřeží
  • Agia Marina- nejznamejsi tur. oblast

Mínojské paláce

 

Strašně ráda bych tam jela!!!

Pokud jste tam někdo byli tak napište!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář